Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

W roku 2004, decyzją Ministra Nauki i Informatyzacji, w Instytucie Obróbki Plastycznej powstało Centrum Doskonałości Instytutu Obróbki Plastycznej nr 372 (CD INOP), stanowiące wyodrębnioną jednostkę naukowo-badawczą Instytutu.

Misją Centrum Doskonałości jest działanie na rzecz rozwoju przemysłu poprzez unowocześnianie technologii, w celu podnoszenia konkurencyjności produktów wykonanych metodą metalurgii proszków, na rynku krajowym i zagranicznym.

Centrum Doskonałości współpracuje ze wszystkimi znaczącymi ośrodkami naukowo-badawczymi zajmującymi się zagadnieniami metalurgii proszków oraz z wieloma przedsiębiorstwami przemysłowymi w kraju i za granicą.

Zakres działalności Centrum Doskonałości obejmuje:

  • prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie metalurgii proszków w połączeniu z obróbką plastyczną i obróbką cieplno-chemiczną części konstrukcyjnych maszyn i urządzeń, stosowanych głównie w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym,
  • projektowanie narzędzi o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych stosowanych w maszynach i urządzeniach do kształtowania wyrobów z materiałów proszkowych,
  • wytwarzanie doświadczalnych serii wyrobów wykonanych z materiałów proszkowych wg innowacyjnej technologii chronionej europejskie patentem INOP nr PCT/PL/00/00098 „Sposób otrzymywania elementów kształtowych”,
  • prowadzenie działalności techniczno-usługowej,
  • prowadzenie działalności szkoleniowej.

Wieloletnim programem badań realizowanych przez CD INOP objęte są tematy powiązane z programami gospodarczymi i międzynarodowymi programami współpracy naukowej i naukowo-technicznej.