Kontrola jakości wytwarzania części dokładnych

Wiśniewska-Weinert H.: Kontrola jakości wytwarzania części dokładnych z proszków metali. Instytut Obróbki Plastycznej Poznań 2013, 65 s. bibliogr. 29 poz.

Skrypt składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część pierwsza zawiera podstawowe informacje o procesach wytwarzania proszków oraz o ich właściwościach metalurgicznych, geometrycznych i mechanicznych, istotne przy projektowaniu procesów wytwarzania części z proszków. Dokonano przeglądu materiałów proszkowych, w szczególności na bazie żelaza. Omówiono sposoby produkcji gotowych wyrobów z proszków metali, w jednej i dwóch operacjach kształtowania. Przedstawiono zalecenia do projektowania przyrządów i narzędzi stosowanych przy produkcji części z proszków. W części drugiej zaproponowano instrukcję kontroli jakości wytwarzania, w jednej operacji z obróbką cieplno-chemiczną, części typu walec oraz instrukcję kontroli jakości wytwarzania, w dwóch operacjach kształtowania, wyrobu typu pierścień. Każda instrukcja zawiera kartę technologiczną wyrobu z opisem operacji oraz karty operacji, od przygotowania mieszanki poprzez kontrolę końcową, do pakowania i magazynowania. Skrypt może służyć jako materiał dydaktyczny dla studentów oraz początkujących naukowców i technologów zajmujących się problematyką kształtowania z proszków metali wyrobów o dokładnych kształtach.

Kontakt:
Centrum Promocji i Wydawnictw INOP – Małgorzata Słodzinka,