Akronim: REARINGS

• Prvni Brnenska strojirna Velka Bites, a.s. (Czechy),
  • PYROGENESIS S.A. (Grecja),
  • SKF Aerospace France, Francja
  • The Provost, Fellows and Scholars of the College of the Holy and Undivided Trinity of Queen Elizabeth near Dublin (Irlandia).

Głównym celem projektu było opracowanie nowoczesnej technologii niedostępnej na rynku światowym w celu wytwarzania nowej generacji łożysk tocznych o wysokiej niezawodności spełniających ekstremalne wymogi przemysłu lotniczego.

Instytut Obróbki Plastycznej realizował zadania:

• Określenie wymagań materiałowych stawianych łożyskom na podstawie badań metalograficznych, wytrzymałościowych oraz tribologicznych łożysk obecnie stosowanych,
  • Opracowanie procesu otrzymywania warstw oraz struktury materiałów spiekanych odpowiednich do wymagań, w tym zagęszczania materiałów proszkowych do struktury materiału litego, nakładanie warstw oraz optymalizacja procesów wytwarzania.

Podsumowanie projektu: http://cordis.europa.eu/project/rcn/81481_en.html