Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Dostepna jest także Deklaracja Dostępności.

Drukuj Udostępnij

Zespół naukowców Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Obróbki Plastycznej oraz lekarzy z Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego (UM) w Poznaniu zostali wyróżnieni na XX międzynarodowym kongresie EFORT (Europejska Federacja Narodowych Towarzystw Ortopedycznych i Traumatologicznych), który odbył się w dniach 5–7 czerwca 2019 w Lizbonie w Portugalii.

Kongres EFORT to najbardziej prestiżowe i największe w Europie ortopedyczne sympozjum naukowe, w którym corocznie uczestniczy kilka tysięcy delegatów z całego świata. O randze tego spotkania świadczy fakt, corocznie na kongres zgłaszanych jest ponad 3500 streszczeń. Od kilku lat na sympozjum prezentowane są wyniki badań dotyczących implantów ortopedycznych, realizowane we współpracy między Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Obróbki Plastycznej, a ortopedami z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W tym roku zaprezentowane zostały w formie plakatów trzy prace. Jedna została zrealizowana w ramach projektu HypOrth i dotyczyła oceny, z wykorzystaniem symulatora stawu biodrowego, elementów endoprotez wykonanych z różnych odmian elastomerów poliuretanowych. Dwie prace powstały w toku prowadzonej od wielu lat współpracy z ortopedami w zakresie badań zużycia endoprotez stawów zaimplantowanych pacjentom. Te plakaty dotyczyły zużycia endoprotez pokrytych cienkimi warstwami ceramicznymi, takimi jak azotek tytanu, czy wielowarstwowe kompozyty azotku cyrkonu i chromu.

Nagrodzony plakat (wyróżnienie Poster Special Mention w kategorii implanty i biomateriały) dotyczył zużycia in vivo głów endoprotez stawu biodrowego wykonanych ze stopu chromowo – kobaltowo – molibdenowego, ceramicznych, oraz tytanowych z pokryciem warstwą azotkiem tytanu. W przypadku głów endoprotez stawu biodrowego mechaniczna odporność na uszkodzenia jest kluczowa dla prawidłowego, wieloletniego działania tych implantów, szczególnie u młodych i aktywnych pacjentów. W ramach badań porównano uszkodzenia powierzchni komponentów, dokonano też oceny mechanizmów uszkodzeń na podstawie badań z wykorzystaniem skaningowej mikroskopii elektronowej. Uzyskane wyniki wskazują, iż najmniej podatne na zużycie są komponenty ceramiczne, głowy pokrywane azotkiem tytanu mają wprawdzie lepsze właściwości niż głowy metalowe, jednak powłoka ceramiczna ulega wewnątrz organizmu degradacji. Z kolei stosowane najczęściej głowy metalowe cechuje największa podatność na uszkodzenia, co wiąże się z ryzykiem skrócenia czasu użytkowania implantu.

Tegoroczne wyróżnienie jest kolejną nagrodą, przyznaną za badania nad zużyciem endoprotez stawów zespołowi Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Obróbki Plastycznej oraz ortopedom z UM w Poznaniu (poprzednie w latach 2015, 2017 i 2018). Otrzymane wyróżnienia świadczą o wysokim poziomie merytorycznym prowadzonych badań i stawiają Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Obróbki Plastycznej w czołówce europejskich ośrodków prowadzących badania z zakresu inżynierii biomedycznej i biomateriałów.

Drukuj Udostępnij