Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Dostepna jest także Deklaracja Dostępności.

Drukuj Udostępnij
Pożegnanie Profesora Roberta Szyndlera

Profesor Robert Szyndler od zakończenia studiów był związany z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie pełnił funkcję kierownika Zespołu Kuźnictwa na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej. W swojej pracy naukowo-badawczej specjalizował się w procesach kuźniczych, w szczególności w zakresie teorii i technologii kucia swobodnego. Był założycielem i wieloletnim prezesem ważnego dla polskiej gospodarki stowarzyszenia Związku Kuźni Polskich, którego działalność nad podstawowymi problemami technologii i doskonaleniem kadr wykazała ważne dla kraju osiągnięcia. Związek ten stał się członkiem stowarzyszenia EUROFORGE, skupiającego zarówno krajowe, jak i europejskie związki kuźnictwa.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczęła się owocna współpraca Profesora Roberta Szyndlera z ówczesnym Instytutem Obróbki Plastycznej, obejmująca recenzje i doradztwo naukowe. W latach 2003–2012 Pan Profesor był pracownikiem i członkiem Rady Naukowej Instytutu, a także kierował licznymi projektami badawczymi, w tym m.in. EUREKA GEFEST. W 2013 roku brał czynny udział przy tworzeniu Stowarzyszenia Polskiego Klastra Innowacyjnych Technologii Kuźniczych „HEFAJSTOS”.

Wiedza Profesora Roberta Szyndlera oraz jego koleżeński i serdeczny stosunek do współpracowników naszego Instytutu budziły podziw, a udział w projektach przez niego prowadzonych stał się ważnym elementem rozwoju, zwłaszcza młodych pracowników naukowych. Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora. Polska nauka straciła wybitnego badacza i naukowca, a pracownicy Łukasiewicz – Instytutu Obróbki Plastycznej – przyjaciela i mistrza.

 

Drukuj Udostępnij