Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Dostepna jest także Deklaracja Dostępności.

Biblioteka gromadzi oraz udostępnia globalne i własne zasoby informacji z zakresu pozahutniczej obróbki plastycznej metali, materiałoznawstwa, metaloznawstwa, eksploatacji urządzeń, a także zagadnień z kanonu nauk ścisłych i ogólnych. Dla uczczenia pamięci założyciela i pierwszego dyrektora Instytutu, w 2014 r. nadano Bibliotece imię Profesora Feliksa Tychowskiego.

Z historii:

  • 1949 – powołanie Biblioteki Naukowo-Technicznej
  • 1962 – przekształcenie Biblioteki w Branżowy Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej (BOINTE)
  • 1967 – przeniesienie BOINTE do obecnej siedziby Instytutu
  • 1995–2007 – Biblioteka w strukturze Zakładu Informacji
    od 2007 – Biblioteka w strukturze Centrum Promocji i wydawnictw
  • 2011–2012 – realizacja inwestycji pn. „Multimedialne Laboratorium Zarządzania i Udostępniania Informacji Instytutu Obróbki Plastycznej”
  • 2014 – Uchwała Rady Naukowej Instytutu Obróbki Plastycznej o nadaniu Bibliotece imienia Profesora Feliksa Tychowskiego

Biblioteka Łukasiewicz – INOP stanowi nowoczesne, multimedialne centrum informacyjne, które gromadzi, przetwarza i udostępnia zbiory zarówno w tradycyjnej, papierowej formie jak i w postaci cyfrowej. Jest to efekt realizacji projektu inwestycyjnego pn. „Multimedialne Laboratorium Zarządzania i Udostępniania Informacji Instytutu Obróbki Plastycznej”, w ramach którego Biblioteka przeszła gruntowną modernizację. Biblioteka zajmuje 2 kondygnacje, połączone schodami oraz windą przystosowaną do użytku osób niepełnosprawnych. Na 1 piętrze zlokalizowany jest magazyn główny, wyposażony w nowoczesne regały przesuwne oraz wypożyczalnia, pracownia digitalizacji i powielania dokumentów, pomieszczenie socjalne dla pracowników i Archiwum Łukasiewicz – INOP. W przyziemiu mieści się magazyn czasopism i czytelnia z wolnym dostępem do części zbiorów, wyposażona w stanowiska komputerowe przeznaczone dla użytkowników.

Dane kontaktowe:
Biblioteka
Sieć Badawcza Łukasiewcz – Instytut Obróbki Plastycznej
ul. Jana Pawła II nr 14
61-139 Poznań
tel. + 48 61 657 05 55 wew. 365
e-mail: biblioteka[at]inop.lukasiewicz.gov.pl