Historia
Instytut Obróbki Plastycznej powstał w grudniu 1948 roku jako Zakład Obróbki Bezwiórowej Głównego Instytutu Mechaniki.
Twórcą i pierwszym dyrektorem Instytutu był prof. Feliks Tychowski, którego zabiegi przyczyniły się w 1952 r. do usamodzielnienia jednostki oraz podniesienia jej rangi do rangi instytutu.
W roku 1959, w związku z reorganizacją zaplecza naukowo-badawczego, Instytut stracił swą rangę i stał się Centralnym Laboratorium Obróbki Plastycznej. Kolejne lata to okres rozwoju kadry naukowo-badawczej, pierwszych osiągnięć w pracach badawczych, rozwoju nowych technologii oraz rozpoczęcia działalności wydawniczej Instytutu.
Dobre wyniki umożliwiły jednostce w 1971 r. ponowne uzyskanie rangi i nazwy Instytut Obróbki Plastycznej. Lata 70. to okres ugruntowania pozycji jednostki w Polsce i dostosowywanie jej do potrzeb przemysłu. W roku 1975 zatrudnienie w Instytucie osiągnęło swój najwyższy poziom – 524 pracowników.
W końcu lat 80. nastąpiło gwałtowne załamanie krajowego przemysłu, a co z a tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania na prace i usługi Instytutu, co spowodowało w efekcie znaczną redukcję zatrudnienia.
W obliczu transformacji polskiej gospodarki w gospodarkę rynkową, w roku 1991 rozpoczęto w Instytucie restrukturyzację, mającą na celu zwiększenie efektywności pracy oraz dostosowanie działalności jednostki do potrzeb wolnorynkowych.
Lata 90. stanowiły czas rozwoju mało- i średnioseryjnej produkcji wykorzystując uprzednio opracowane technologie oraz zwiększenia współpracy z zagranicą w zakresie badań w postaci projektów bilateralnych, projektów PHARE, INCO-COPERNICUS, EUREKA.
XXI wiek przyniósł dalszą intensyfikację współpracy międzynarodowej wyrażoną realizacją projektów badawczych w ramach inicjatywy EUREKA oraz V, VI i VII Programu Ramowego Unii Europejskiej. Osiągnięcia Instytutu w zakresie opracowania technologii, sprzedanych licencji, wdrożeń przemysłowych, krajowych i międzynarodowych projektów badawczych zyskały uznanie, które przełożyło się na przyznanie jednostce licznych nagród, wyróżnień i medali.
Z dniem 1 kwietnia 2019 roku Instytut Obróbki Plastycznej został włączony do nowo powstałej Sieć Badawcza Łukasiewicz i zmienił nazwę na Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Obróbki Plastycznej.

Założyciel Instytutu – Prof. Feliks Tychowski
Historia Instytutu Obróbki Plastycznej