Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Dostepna jest także Deklaracja Dostępności.

W roku 2004, decyzją Ministra Nauki i Informatyzacji, w Instytucie Obróbki Plastycznej powstało Centrum Doskonałości Instytutu Obróbki Plastycznej nr 372 (CD INOP), stanowiące wyodrębnioną jednostkę naukowo-badawczą Instytutu.

Misją Centrum Doskonałości jest działanie na rzecz rozwoju przemysłu poprzez unowocześnianie technologii, w celu podnoszenia konkurencyjności produktów wykonanych metodą metalurgii proszków, na rynku krajowym i zagranicznym.

Centrum Doskonałości współpracuje ze wszystkimi znaczącymi ośrodkami naukowo-badawczymi zajmującymi się zagadnieniami metalurgii proszków oraz z wieloma przedsiębiorstwami przemysłowymi w kraju i za granicą.

Zakres działalności Centrum Doskonałości obejmuje:

  • prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie metalurgii proszków w połączeniu z obróbką plastyczną i obróbką cieplno-chemiczną części konstrukcyjnych maszyn i urządzeń, stosowanych głównie w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym,
  • projektowanie narzędzi o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych stosowanych w maszynach i urządzeniach do kształtowania wyrobów z materiałów proszkowych,
  • wytwarzanie doświadczalnych serii wyrobów wykonanych z materiałów proszkowych wg innowacyjnej technologii chronionej europejskie patentem INOP nr PCT/PL/00/00098 „Sposób otrzymywania elementów kształtowych”,
  • prowadzenie działalności techniczno-usługowej,
  • prowadzenie działalności szkoleniowej.

Wieloletnim programem badań realizowanych przez CD INOP objęte są tematy powiązane z programami gospodarczymi i międzynarodowymi programami współpracy naukowej i naukowo-technicznej.