Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Dostepna jest także Deklaracja Dostępności.

 

Projekt: „Materiał narzędziowy nowej generacji na osnowie tytanu wytwarzany w szybkim procesie spiekania iskrowo-plazmowego”

Okres realizacji:               01.01.2021 – 01.01.2024

Kwota dofinansowania:  1 372 707,98 zł

Kierownik projektu:         dr inż. Dariusz Garbiec

Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie prac B+R przez kierownika projektu wraz z zespołem badawczym celem opracowania technologii wytwarzania innowacyjnego materiału narzędziowego nowej generacji na osnowie tytanu w szybkim procesie spiekania FAST/SPS. Z nowego, innowacyjnego materiału narzędziowego jakim będzie węglik spiekany na osnowie tytanu, wykonywane będą narzędzia tnące stosowane w przemyśle metalowym, w szczególności w procesie kształtowania drutu sprężynowego, z którego wytwarzane są sprężyny stosowane na szeroką skalę m. in. w przemyśle meblarskim. Główne elementy innowacyjności stanowią planowane do zastosowania rozwiązania materiałowe i technologiczne umożliwiające otrzymanie w szybkim procesie spiekania FAST/SPS innowacyjnego węglika spiekanego, w którym szkodliwy i stosunkowo drogi kobalt zastąpiony zostanie bezpiecznym i znacznie tańszym tytanem.

Nowy materiał narzędziowy będzie charakteryzował się wysoką twardością, odpornością na kruche pękanie i trwałością. Planowane do zrealizowania kompleksowe badania aplikacyjne i prace rozwojowe pozwolą na szczegółowe zrozumienie wzajemnych zależności występujących pomiędzy składem chemicznym, procesem wytwarzania, mikrostrukturą i właściwościami materiału narzędziowego nowej generacji.

Realizacja projektu przyczyni się nie tylko do rozwoju dyscypliny naukowej inżynierii materiałowej, ale przede wszystkim podniesie poziom konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki poprzez wdrożenie rezultatów projektu w postaci narzędzi tnących otrzymywanych z nowego, innowacyjnego materiału narzędziowego jakim będzie węglik spiekany typu WC-Ti.

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i realizowany w ramach Programu LIDER XI