Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Dostepna jest także Deklaracja Dostępności.

Akronim: BITWON

Okres realizacji: 2022 – 2024                                        

Kwota dofinansowania: 1 014 842,50 zł

Beneficjent: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Obróbki Plastycznej

Celem projektu jest przeprowadzenie badań związanych z opracowaniem metody, która pozwoli projektować i optymalizować proces produkcyjny wytwarzania wyrobów osiowo niesymetrycznych z użyciem wyoblarki MWS–200, która została nagrodzona Złotym Laurem Innowacyjności w konkursie im. Stanisława Staszica w roku 2019.

Wyoblanie cienkościennych wyrobów osiowo niesymetrycznych jest technologią innowacyjną i wymaga badań, których celem jest określenie procedur projektowania technologii procesu. Opisanie procedur wymaga zbadania wpływu wybranych parametrów technologicznych: geometrii, materiału i grubości przygotówki oraz geometrii wzornika i dociskacza oraz prędkości posuwu. Zbadanie powyższych parametrów, zwłaszcza asymetrii przygotówki i materiału, na anizotropowy stan naprężeń podczas procesu, będzie istotnie wpływało na proces.

Planowane badania pozwolą usystematyzować etap projektowania procesu technologicznego i przyczynią się do komercyjnego rozpowszechnienia wyoblania osiowo niesymetrycznego. Skrócenie czasu projektowania przyczyni się korzystnie do zmniejszenia ceny wyrobu, a to z kolei wpłynie pozytywnie na konkurencyjność danego rozwiązania. Grupą odbiorców wyników projektu są konstruktorzy i technolodzy, którzy zajmują się projektowaniem i produkcją wyrobów cienkościennych o przekrojach osiowo niesymetrycznych w produkcjach jednostkowych, małoseryjnych i średnioseryjnych. Przewidywane rynki zbytu to: wytwórcy części zamiennych, przemysł dekoracyjny, przemysł lotniczy, przemysł wentylacyjny.

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER XII

Pliki do pobrania