Sieć Badawcza Łukasiewicz
Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Okres realizacji: 2009–2013

Kwota dofinansowania: 146 640,00  zł

Wynalazki przewidziane do ochrony w ramach projektu:

  • Sposób zwiększenia własności wytrzymałościowych tulei łożyskowych oraz zespół do zwiększenia własności wytrzymałościowych tulei łożyskowych,
  • Sposób wytwarzania smarów nanokompozytowych grafenopodobnych i zespół do wytwarzania smarównanokompozytowych grafenopodobnych.

Celem projektu było przeprowadzenie procedur zapewniających ochronę własności przemysłowej na terenie kraju oraz w pięciu wybranych krajach europejskich, a następnie komercjalizacja wynalazków. Skomercjalizowanie i transfer wynalazków do praktyki przemysłowej w różnych gałęziach gospodarki przyczyni się do podniesienia innowacyjności polskich przedsiębiorstw i ich konkurencyjności na rynku międzynarodowym oraz do zwiększania udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki na tym rynku.