Akronim: HypOrth

• Progenika Biopharma SA (Hiszpania),
  • Research Centre for NaturalSciencesHungarianAcademy of Sciences (Węgry),
  • Tartu Ulikool (Estonia),
  • Teknologisk Institut (Dania).

Celem projektu jest wytworzenie nowej, hipoalergicznej endoprotezy stawu biodrowego. W ramach projektu prowadzone są badania z zakresu inżynierii materiałowej z uwzględnieniem testów tarciowo-zużyciowych z wykorzystaniem symulatora ruchu. Wykonane zostanie także szerokie spektrum badań immunologicznych, mikrobiologicznych oraz testów biozgodności „nowych” biomateriałów. Stosując specjalne biomarkery możliwa będzie identyfikacja pacjentów, szczególnie narażonych na wystąpienie niekorzystnych reakcji immunologicznych na wszczep. Wybór materiału endoprotezy z uwzględnieniem skłonności alergicznych pacjentów pozwoli znacząco ograniczyć konieczność przeprowadzenia skomplikowanych i kosztownych operacji rewizyjnych, co stanowić będzie krok naprzód ku „spersonalizowanej medycynie”.
Instytut bierze udział w zadaniach: WP8. Badanie skojarzeń materiałowych i prototypu implantu i WP10: Opracowanie prototypu implantu o właściwościach hipoalergicznych i antybakteryjnych.

This project has received funding from the European Union’s Seventh Programme for research, technological development and demonstration under grant agreement No 602398.

Strona projektu: http://www.hyporth.eu