Sieć Badawcza Łukasiewicz
Instytut Obróbki Plastycznej

Proszę zapoznaj się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Korzystanie ze strony oznacza jej akceptację.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

Akronim: NEGFORT E!4249

Okres realizacji: 2009–2012

Partnerzy:

  • J-VST Brno (Czechy) – Koordynator,
  • GAZELA (Słowenia),
  • IfU Diagnistic Systems (Niemcy),
  • Instytut Obróbki Plastycznej (Polska).

Celem projektu było opracowanie nowych samosmarujących narzędzi kuźniczych z wielowarstwowymi powłokami nanokompozytowymi, zapewniającymi niski współczynnik tarcia i optymalne właściwości powierzchni, co pozwala na 3-krotny wzrost trwałośi narzędzia i wysoką dokładność kucia.

Zadanie INOP: Opracowanie innowacyjnej technologii nakładania warstw wierzchnich z nanofazowych materiałów proszkowych dla narzędzi do kucia na zimno. Celem zadania było uzyskanie nanokompozytowej, wielowarstwowej powłoki na narzędziach do kucia na zimno, charakteryzującej się korzystnymi właściwościami wytrzymałościowymi i użytkowymi, przy niskim koszcie wytworzenia.

Więcej o projekcie na stronie https://www.era-learn.eu/network-information/networks/eurostars/eurostars-cut-off-1/new-generation-of-forging-tools